Jak probíhají vaše revize požadavků?

Revize je mocná technika používaná business analytiky především k tomu, aby se zadavateli prošli zaznamenané požadavky a odsouhlasili si jejich znění. To je činnost velmi nudná. Není tvůrčí. Pokud tytéž požadavky revidujete potřetí, počtvrté, popáté, tak zákonitě slabší jedinci usínají, silnější dávají najevo nezájem a leští displeje telefonů či na noteboocích vyřizují korespondenci.

Sám jsem takových revizí zažil dost, abych věděl, že svolat patnáct lidi do malé, vydýchané místnosti a tam je držet dvě a půl hodiny, je produktivní asi tak jako včela v lednu ve čtyři odpoledne. Jestliže business analytik chce, aby lidi při revizi aktivně spolupracovali, musí zapojit své vlastní kreativní myšlení a tyto schůzky dostatečně „okořenit“.

Proč by např. těsně po začátku, než se všichni naladí na stejnou vlnu, nemohl dorazit tác s čerstvým ovocem (pozor, ne chlebíčky, podporují spánek)? Proč musí všichni sedět? Proč schůzku o den dva neposunout, když není dostatečně velká místnost s výhledem z okna ven?

Vymyslet něco rozumného bývá těžké. Nesmíte sice účastníky nudit, ale také není dobré je rozptylovat. Na každého zabírá něco jiného. Mně se osvědčila větraná místnost s denním světlem, možností pohybu, ale i neformálního usazení. Zakažte lidem elektroniku. Dejte jim tác s ovocem a zeleninou, slibte jim pivo po práci. Rozdávejte žvýkačky. Při revizi aktivně podporujte ostatní. Pohybujte se po místnosti (např. od plátna, na které se promítá, k flipchartu či k oknu a zpět). Dejte lidem do ruky (tiché) antistresové pomůcky. Nechte na stole barevné papíry a obyčejné tužky. Dělejte pravidelné přestávky (po 30, max. 40 minutách).

A proč tomu věnovat tolik péče? Odhalit chybu v zadání v těchto chvílích je totiž mnohem levnější než kdykoliv později. Zkušenostmi ostřílení business analytici tohle moc dobře vědí. A vy ostatní vlastně již také.

Toto a mnohé další se můžete dozvědět na mých školeních business analýzy.

About Slávek Rydval 134 Článků
Slávek Rydval začínal jako programátor, ale postupem času se dostal k návrhu softwaru, posléze k integrační architektuře a v současní době pracuje jednak jako architekt řešení a jednak jako školitel UML (základů i příprav k certifikační zkoušce OCUP 2) a nástroje Sparx Enterprise Architect. S UML přišel do styku již na univerzitě, ale opravdu intenzivně se mu věnuje posledních deset let. Na programování však nezanevřel a občas pár řádek kódu napíše.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*