Enterprise Architect 12.1 je zklamání

Sparx ke konci listopadu vydal novou verzi svého nástroje. Vyzkoušel jsem čtyři novinky, kterými se chlubí, a musím se přiznat, že pro mě jsou zklamáním. Proč?

Automatické obarvování prvků na diagramu

To, že můžete automaticky měnit barvu obrysů a výplní prvků na diagramu, jsem tu již psal. Tehdy to bylo možné pomocí stereotypů. Nyní však Sparx (konečně) přišel na to, že by tak mohl činit i na základě legendy diagramu. Dosud jste totiž legendu mohli jen zobrazit, ale dobarvovat jste museli ručně.

Definice legendy není nijak strašná, ostatně mrkněte na obrázek. Vyberte filtr, zadejte podmínku a barvy a vše funguje.

DefiniceLegendy

Legend lze na jednom diagramu mít víc a zapínat je dle potřeby. Pokud byste chtěli použít dvě legendy na tutéž vlastnost (např. výplň), pak se bere v potaz Z-pořadí legend.

Potud to je víceméně fajn. Problém však nastává, když chcete diagram přenést např. do dokumentu či mailu a přitom nechcete přenášet i legendu (typicky v případě, kdy máte třeba deset diagramů, nemá smysl mít zobrazenou legendu na každém z nich). To však bohužel nejde – tedy, lze potlačit výběr a tisk, ale do dokumentace či do souboru nemáte šanci s tím něco udělat.

Info View

EA dokáže zobrazit další pohled na element a to jako tzv. informační náhled (Info View). Na obrázku vidíte, jak to může vypadat.

InfoView

Co mně na tom vadí?

  • Musím to nastavit pro každý prvek zvlášť. Čekal bych, že to bude možné nastavit i pro celý diagram.
  • Proč to není zobrazované jako další oblast (compartment)? Rád bych viděl jak atributy, tak i další informace.
  • Nefunguje na to výše zmíněné obarvování dle legendy.

Virtualizované zakončení konektorů

Tohle budete znát např. z UML standardu, kde se na některých diagramech objevuje vícekrát tatáž třída. Virtualizace spočívá v tom, že ona třída je v modelu pouze jednou, avšak na diagramu je použita vícekrát. Od verze 12.1 to umí u EA.

Na příkladu níže existují v modelu dvě třídy: Osoba a Adresa. Osoba díky asociacím pak má jednak trvalou adresu a jednak fakturační adresu. Díky virtualizaci zobrazím Adresu pomocí dvou prvků na diagramu.

Virtualizace

Netuším, jak moc tato funkčnost bude využívána, osobně si myslím, že spíše čtenáře diagramů mate.

Současné řešení v EA má však mnohá úskalí:

  • Špatně na to fungují poziční operace.
  • Nefunguje synchronizace tagových hodnot.
  • Nefunguje na to dobře změna barev dle legendy.
  • Když chci smazat virtuální element, zruší to celou vazbu. Čekal bych alespoň dotaz, zda zrušit pouze virtuální zakončení.
  • Atributy apod. si zobrazím pouze na jednom prvku.

Nápověda

Do předchozí verze byla nápověda v CHM formátu a dalo se v ní pěkně vyhledávat a číst. Dnes? Humus. Při stisku F1 se otevře okno internetového prohlížeče a máte k dispozici nějakou stránku. Vyhledávání je čaroprostá hrůza. Na webu a potažmo i v EA (viz obrázek). Jako kluci sorry, ale tohle mě opravdu vytočilo.

HledaniVNapovede

Závěr

Podle mého jde o jakési vlastnosti dodané vývojáři. Uživatel, který by rád nástroj používal, má tak smůlu. Snad se to co nejrychleji změní.

About Slávek Rydval 134 Článků
Slávek Rydval začínal jako programátor, ale postupem času se dostal k návrhu softwaru, posléze k integrační architektuře a v současní době pracuje jednak jako architekt řešení a jednak jako školitel UML (základů i příprav k certifikační zkoušce OCUP 2) a nástroje Sparx Enterprise Architect. S UML přišel do styku již na univerzitě, ale opravdu intenzivně se mu věnuje posledních deset let. Na programování však nezanevřel a občas pár řádek kódu napíše.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*